przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
WORKCAMP DLA SENIORÓW

Workcampy to krótka forma wolontariatu, podczas której ochotnicy z różnych części świata spotykają się na dwa-trzy tygodnie, podczas których pracują na rzecz lokalnej społeczności. Projekty mogą być bardzo różne, od restaurowania mostów po pracę z dziećmi i ludźmi chorymi na AIDS. Taki wyjazd to wyjątkowa okazja, by poznać ludzi z całego świata i współpracować z nimi w dobrej sprawie, pomagając innym na poziomie lokalnym. Wystarczy zaangażowanie i znajomość obcego języka, zazwyczaj języka angielskiego.

Ideę workcampów zainicjował i rozpowszechnił Pierre Ceresole, szwajcarski inżynier, który w 1920 wraz z wolontariuszami z innych krajów zainicjował akcję pomocy dla zniszczonej wojną francuskiej wsi Esnes- en- Argonne. Wolontariusze odrestaurowali wieś, a Pierre założył organizację- SCI- Service Civil International (Międzynarodowa Służba Cywilna), która miała służyć pomocą lokalnym społecznościom. Dziś SCI ma swoją gałąź w każdym kraju europejskim (w Polsce jest to działająca w Poznaniu organizacja Jeden Świat) i co roku udostępnia listę projektów, na które wyjechać może każdy, bez względu na wiek, od 18 do 99 lat.
Pomysł krótkich wyjazdów wolontariackich przejęły też inne organizacje non-profit i NGO, a same workcampy są niekiedy sprofilowane, np. istnieją workcampy dla rodzin albo dla seniorów. Na stronie Senior European Volunteer Exchange Network (Europejska Sieć Wymiany Wolontariuszy Seniorów) można znaleźć aktualne projekty dla osób starszych. W tym roku można się zgłosić na projekt w Calabrii, najbiedniejszym regionie Włoch. W workcampie ma wziąć udział ośmiu wolontariuszy w wieku +45. Praca będzie polegała na restaurowaniu hostelu, powstałego w miejscu dawnego targu, niegdyś skonfiskowanego przez mafię, w którym organizacja także zapewnia nocleg wolontariuszom, praca w ogrodzie, tworzenie przestrzeni rekreacyjnej w pobliskim parku. Żeby zgłosić się do projektu należy znaleźć organizację wysyłającą, zrzeszoną w Alliance of European Voluntary Service Organizations (Stowarzyszenie Europejskich Organizacji Wolontariackich), w tym przypadku jest to organizacja FIYE- Centrum  Międzynarodowej Wymiany Młodzieży i Wolontariatu i wysłać swoje zgłoszenie. Workcamp trwa od 24.08 do 03.09.13, pełen opis na stronie:
Informacje o workcampach:
Strona Europejskiej Sieci Wymiany Wolontariuszy Seniorów: http://www.seven-network.eu
Centrum Międzynarodowej Wymiany Młodzieży i Wolontariatu: http://www.fiye.pl/
tekst: Katarzyna Belczyk
Autor: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
A A A
26.06.2013
godz.10:50
kontakt